Natečaj Fotovizije 2025: REZ
"REZ zaboli, rani, preseneti, šokira. Takšna je včasih tudi vloga umetnosti," pravijo organizatorji letošnjega natečaja Fotovizije 2025. Sodeluj v fotonatečaju tudi ti in postani fotovizionar.
Festival mladinske kulture Vizije je prostor za predstavitev, srečevanje, druženje in povezovanje mladih ustvarjalcev, ki delajo na področju gledališča in lutk, filma in fotografije. Potekal bo od 23. do 25. maja 2025 v Novi Gorici, mestu mladih in Evropski prestolnici kulture 2025, v organizaciji Javnega sklada republike Slovenije za kulturo.
Natečaj v sklopu festivala
Za fotografe med 15. in 30. letom v sklopu festivala razpisujejo državni natečaj za najboljše fotozgodbe. Za Fotovizije 2025 je razpisana tema REZ. Organizatorji pišejo, da "izraz REZ poznamo iz kinematografije – režiser s tem vzklikom zaustavi tek kamere. Neke vrste rez v času naredi fotograf s pritiskom na sprožilec – tako zaznamuje trenutek odločitve, izbiro motiva, kompozicije in vsebine. Z nizanjem odločitev ustvari fotografsko pripoved.”
Kako lahko sodeluješ?
V fotografski seriji naj bo med 5 in 7 fotografij. Format posameznih fotografij je poljuben, mora pa biti znotraj serije poenoten. Posamezen avtor lahko sodeluje samo z eno prijavljeno fotozgodbo.
Spletno prijavo in fotografije je potrebno oddati najkasneje do 31. marca 2025.
Več informacij in prijavnico lahko najdeš na tej povezavi.
Heroji furajo v pižamah
S Krisom Guštinom in Guštijem odpirajo tematiko odnosa in ozaveščajo, da alkohol in droge ne sodijo za volan.
Iniciativa Heroji furajo v pižamah, ena vodilnih slovenskih iniciativ za zmanjševanje voženj pod vplivom alkohola, vstopa v svojo 8. sezono z osveženim poslanstvom: graditi odnose, zaupanje in odgovornost med mladimi in starši. Letos še posebej poudarja, kako pomembno je, da otroci in mladostniki v ključnih trenutkih zaupajo staršem ter jih brez strahu prosijo za pomoč, četudi se znajdejo v situacijah, v katerih so pod vplivom alkohola ali drugih substanc.
8 let preventivnega delovanja
Projekt, ki so ga zasnovali v Zavodu vozim skupaj z zavarovalnico Generali in agencijo Luna \TBWA ob podpori Ministrstva za zdravje, je v osmih letih dosegel več kot 15.000 mladih in aktivno vključil 27 občin, s čimer je postal zgled celostnega preventivnega dela v Sloveniji. »Ponovno dajemo v ospredje, kdo so pravi heroji. To so starši, ki se aktivno vključijo v življenja svojih otrok, ali celo obratno – otroci oz. mladi, ki prevzamejo odgovornost za varnost svojih staršev,« je povedal direktor Zavoda VOZIM, David Razboršek. Ob tem je izpostavil, da so mladi v zadnjem desetletju prepolovili število prometnih nesreč pod vplivom alkohola. Poudaril pa je tudi, da »v Sloveniji ostaja ključen izziv močna zakoreninjenost alkohola v družbi, njegova vsakdanja prisotnost, vedno bolj pa tudi porast uporabe drugih psihoaktivnih snovi.« Po podatkih policije je namreč uporaba slednjih v prometu zelo zaskrbljujoča, saj je bilo že letos med 1.224 strokovnimi pregledi na droge pozitivnih 170, kar 658 pa odklonjenih.
Zaupanje, odnos, vzgoja
Letošnja kampanja, ki opozarja na zmanjšanje voženj pod vplivom alkohola in drugih drog, nosi slogan "Rock’n’Roll na odru, ne za volanom. Za prevoz vedno pokliči svojega heroja." Zasnovana je tako, da mlade spodbudi k odgovornim odločitvam, hkrati pa nagovori starše, da gradijo zaupljiv odnos s svojimi otroki. Dr. Albert in Leonida Mrgole, iz Zavoda Vezal, vodilna terapevta, predavatelja ter učitelja parov in staršev v Sloveniji, poudarjata: »Otroci morajo imeti zaupanje v starše. To pa ne nastane skozi prigovarjanje, kot je ‘v težkih trenutkih mi moraš to povedat,' temveč skozi izkušnje. Otroci morajo vedeti, da se lahko ob manjših napakah obrnejo na starše, ki se bodo odzvali razumevajoče in podporno, ne obsojajoče. Starši morajo biti otrokom varno pristanišče, zlasti v težkih situacijah, kar pa zahteva čas in zavestno gradnjo odnosa.« Pri tem poudarjata, da je pomembno, da »otrokom privzgojimo odnos do sebe in jim pokažemo, da je vredno, da jim je mar zase in za druge, ter jih naučimo empatije in zavedanja, da ima vsako dejanje posledice. To je eden ključnih preventivnih dejavnikov. Prav tako morajo otroci razumeti pomen meja – ne le meja do substanc, temveč tudi meja užitkov, odrekanj in odgovornosti. Starši smo tisti, ki z lastnim zgledom in načinom življenja učimo, da so užitki in nagrade smiselni ob pravem času in na pravem mestu.«
Sodelovanje z mladimi in strokovnjaki
Kampanja temelji na avtentičnosti, saj v njeno zasnovo aktivno vključuje mlade. Digitalni kreativni direktor agencije Luna \TWBA, Jan Omahen, pravi: »Letošnja kampanja normalizira pravilne odločitve, hkrati pa gradi zaupanje med mladimi in starši. S sodobnimi vizualnimi pristopi in vključitvijo mladih v ustvarjalni proces smo poskrbeli, da ključno sporočilo doseže pravo ciljno skupino.«
Prav zato so v letošnjo kampanjo povabili Krisa Guština iz skupine Joker Out in njegovega očeta Guštija, ki predstavljata zgled pozitivnega odnosa med generacijami. »Kris me sicer še nikoli ni poklical sredi noči in me prosil, naj ga pridem iskat, verjamem pa, da bi to naredil brez zadržkov, če bi bil kdaj v takšni poziciji. Alkohol je bil v moji generaciji po koncertih seveda prisoten in še vedno je, vendar vedno poskrbimo, da nas iz koncertov pelje usposobljen voznik s kombijem in tako varno pridemo domov. To je dobra praksa, ki smo jo predstavili tudi mladim in tega se sedaj drži tudi Kris,« je povedal Gušti, Kris pa je dodal: »Vem, da bi bil (oče) pripravljen priti pome, če bi se znašel v takšni situaciji. Midva imava ta privilegij, da živiva v Ljubljani, kjer lahko vsak trenutek v najhujšem primeru dobiš taksi ali pa se sprehodiš peš domov. V malo bolj odročnih krajih pa je situacija precej drugačna. V tistih primerih je pomembno, da mladi pokličejo svoje starše, da jih pridejo iskat. Upamo, da bomo z letošnjo kampanjo tako mladim kot tudi starejšim pokazali, da je to najboljša rešitev za takšne situacije.«
Skupaj sta nastopila v kampanjskem videu letošnje 8. sezone pobude Heroji furajo v pižamah, ki predstavlja prikaz odlično zgrajenega odnosa, v kar so prepričani tudi v Zavodu VOZIM. »Za nas je sodelovanje z mladimi ključnega pomena. Prepričani smo, da bodo naše aktivnosti pripomogle k ozaveščanju in spodbujanju odgovornega vedenja ne le med njimi, pač pa spodbudilo tudi starejše, da končno spoznajo, da alkohol in droge resnično ne sodijo na cesto,« dodaja Razboršek.
Statistika opozarja na trende
Policijski podatki za leto 2024 kažejo, da se število prometnih nesreč zaradi alkohola sicer zmanjšuje, a uporaba drog v prometu narašča. Matjaž Leskovar iz Policijske uprave Ljubljana izpostavlja: »Do 19. novembra letos je bilo zabeleženih 1.307 prometnih nesreč zaradi alkohola, kar je manj kot leto prej. Kljub temu ostaja zaskrbljujoče, da je letos že 16 oseb izgubilo življenje zaradi vinjenega povzročitelja, lani v celem letu 19. Vse večji izziv pa predstavlja porast voženj pod vplivom in nesreč zaradi drog, tako med mladimi kot tudi starejšimi.« A ob tem dodaja, da so poleg nadzora, ki je v tem obdobju obsežnejše, preventivne akcije, med katere spadajo tudi Heroji furajo v pižamah, ključne, saj naslavljajo mlade neposredno in spodbujajo vrstniško vplivanje, kar je v obdobju najstništva, najpomembnejše.
Glas mladih o alkoholu in drogah
Mladi, vključeni v projekt, izpostavljajo skrb vzbujajočo dostopnost alkohola in drog. Alojzija Sovič opozarja: »V Sloveniji je alkohol zelo lahko dostopen, tudi za mladoletne. Zaskrbljujoče pa je, da pogosto prav starši dajejo slab zgled, ko sedejo za volan pod vplivom alkohola.« Podobno meni tudi Neža Pirjevec, ki se podobno sprašuje: »Zakaj imamo kot mladi vozniki najprej 0,0, nato pa se po dveh letih stopnja spremeni na 0,24? A se v tem času v naših glavah kaj spremeni? In zakaj so starši prepogosto tisti, ki se pod vplivom alkohola, brez slabe vesti, usedejo za volan?« Na to vprašanje mladim tako v Zavodu VOZIM kot strokovnjaki ne morejo odgovoriti. Prav zato predlagata več ozaveščanja in delavnic za mlade: »Moramo se naučiti, da se lahko zabavamo brez alkohola ali drog. Pomembno je, da se o teh temah pogovarjamo in gradimo kulturo odgovornosti.«
Podpora partnerjev za varnost na cestah
Dolgoletni podpornik projekta je tudi Zavarovalnica Generali. Njihova predstavnica, Tea Rojec, poudarja pomen tovrstnih iniciativ: »Heroji furajo v pižamah odlično rešujejo problem voženj pod vplivom alkohola, saj vključujejo mlade in nagovarjajo odgovorno vedenje. Na posvetih, kjer sodelujemo, z našim simulatorjem vožnje pod vplivom omogočamo mladim, da na varen način spoznajo, kako močno alkohol vpliva na reakcijski čas voznika.«
Klic k akciji
Heroji furajo v pižamah letos znova pozivajo mlade in starše k odprtemu dialogu in medsebojnemu zaupanju, ki sta temelj varnejših odločitev. Kritičen pogled mladih na problematiko alkohola je spodbuden znak, da se zavedajo izzivov, ki jih prinaša družbena normalizacija alkohola. Hkrati pa se odpira priložnost za družbeni dialog. Ne pozabimo, heroj je vsakdo, ki sredi noči, v pižami, poskrbi za varen prevoz svojih najbližjih – majhna dejanja, ki lahko pomenijo velike spremembe.
Muzej spolno prenosljivih okužb
Obiščite Muzej spolno prenosljivih okužb, kjer boste na zabaven in interaktiven način izvedli vse o najpogostejših spolno prenosljivih okužbah – pa tudi o testiranju in zdravljenju.
Spolno prenosljive okužbe (SPO) so v zadnjih dveh desetletjih spet v porastu, in to predvsem med mladimi. Raziskave kažejo, da mladi okužbe slabo poznajo in v nočnem življenju pod vplivom substanc tudi dostikrat pozabijo na zaščito.
Z Muzejem, ki se nahaja v središču Ljubljane na Štefanovi 11, ekipa programa SPO v nočnem življenju (DrogArt), na atraktiven način ozavešča o SPO in nujnosti uporabe zaščite pri vsakem spolnem odnosu.
Katere so najpogostejše SPO?
V Muzeju spolno prenosljivih okužb (v nočnem življenju), boste na zabaven in interaktiven način izvedli vse o klamidiji, HPV, hivu, gonoreji, sifilisu ter hepatitisih B in C, njihovih simptomih, testiranju in zdravljenju.
Na atraktivni razstavi v ambientu, ki oponaša nočni klub, lahko dodobra spoznate tudi kondome, lubrikante in različne spolne pripomočke, rešujete kvize ter odkrivate mite in resnice, povezane s spolnostjo in SPO.
Domov lahko vzamete brezplačne kondome in različne informativne materiale ter sodelujete v nagradni igri.
Še 2 dneva za obisk
Muzej bo na Štefanovi 11 odprt še do 12. 12., in sicer ob delavnikih od 12.00 do 18.00. Obisk je brezplačen!
Spremljaj tudi FB in IG profila: SPOznaj SPO! Vse o okužbah pa lahko izveš tudi na spolnoprenolsjiveokuzbe.si.
25. mladinski natečaj za strip in animacijo
Rad ustvarjaš? Sodeluj v nagradnem natečaju za strip in animacijo.
Združenje Viva Comix, revija Stripburger in mednarodni festival animiranega filma Animateka v okviru projekta ŽIVEL STRIP! ŽIVELA ANIMACIJA! 25 razpisujeta nagradni natečaj za strip in animacijo.
Na natečaj se lahko prijavite učenci in dijaki iz Furlanije – Julijske krajine in iz Slovenije in sodelujejo v dveh kategorijah:
− strip,
− animacija.
Smrt v modernem času
V navdih organizatorji ponujajo lik iz stripa Smrt in čevljar slovenskega stripavtorja Jureta Engelsbergerja ter Kintara glavnega junaka stripa italijanske avtorice Elise Menini.
Rok za oddajo del: 13. marec 2025
Učenci in dijaki se lahko na razpis prijavite samostojno ali v skupini, z mentorjem ali brez.
Stripi morajo biti oddani po pošti skupaj z izpolnjeno prijavnico (slovenski šolarji) na naslov: Stripburger/Forum Ljubljana, Metelkova 6, 1000 Ljubljana, animacije pošljite na andreja.goetz@animateka.si
Izbrana dela bodo predstavljena na razstavi, ki se bo odprla 11. aprila 2025 v Ljubljani. Več informacij najdete na povezavi.
Foto natečaj: Večerni sprehod med lučkami
Tudi v letošnjem letu v Arboretumu Volčji potok iščejo fotografije, ki ujamejo sezonsko vzdušje in parkovno okolje. Fotografiraš? Sodeluj!
V letu 2024 so izvedli že 5 tematskih fotografskih natečajev, na vrsti pa je še zadnji, ki bo najbolj osvetljen. Tematika je namreč Večerni sprehod med lučkami v Arboretumu.
Natečaj traja od 23. 11. 2024 pa vse do 6. 1. 2025
Na natečaju lahko sodelujete z največ 4 avtorskimi digitalnimi fotografijami v JPG formatu. Velikost posamezne datoteke ne sme presegati 2,5 MB. Fotografije morajo biti posnete v letu 2024 ter v Arboretumu Volčji Potok, da se vidi parkovno okolje.
Fotografije pošljite na e-naslov fotonatecaj@arboretum.si, zadeva »FOTOGRAFSKI NATEČAJ«.
Najboljše fotografije bodo nagrajene
Prispele fotografije bo ocenjevala komisija v sestavi članov FKVK Mavrica. Tri najboljše fotografije bodo razstavljene v parku ter objavljene na spletni strani Arboretuma www.arboretum.si in na družbenih omrežjih Arboretuma.
Splošna pravila in slike prejšnjig let si lahko ogledate na tej povezavi.
Nagradni natečaj: Evropski cilji 2024
Si v preteklem letu v svojem okolju sodeloval/-a v akciji, ki je pozitivno vplivala na mlade in vašo skupnost? Prijavi se, predstavi svoj doprinos in morda prejmeš tudi nagrado.
V organizaciji Cities of Learning Network bi radi bi počastili trud ekip, ki so v pretklem letu izvedle project za podporo Evropskim mladinskim ciljem. Zato bodo podelili nagrade za Evropske mladinske cilje 2024, ki so namenjene mladim, ki po Evropi spreminjajo svet in prispevajo k uresničevanju teh ciljev.
Če je vaš projekt pozitivno vplival na mlade in vašo skupnost, je to vaša priložnost, da ga predstavite!
Spletna prijava do 15. novembra 2024
Prijavite se lahko preko spletne prijavnice, kjer navedete vse potrebne informacije o svojem projektu ter razloge, zakaj menite, da bi moral zmagati.
Lahko posnamete tudi do 15-minutni video ali avdio posnetek, kjer predstavite svoj projekt in odgovorite na ista vprašanja iz prijavnega obrazca.
Kdo se lahko prijavi?
Prijave so odprte za ekipe, ki jih sestavljajo vsaj štirje mladi, stari od 13 do 30 let. Te ekipe so lahko neodvisne ali pa jih podpirajo organizacije, kot so šole, mladinski klubi ali mladinske organizacije.
Vse informacije o pogojih prijave in samem natečaju lahko najdete na tej povezavi.
Life skills: delavnica šivanja
Se ti je že kdaj strgala nogavica ali pa odtrgal gumb na hlačah? Kako lahko to situacijo rešiš brez klicanja mami?
Zavod 404 organizira številna izobraževanje in delavnice, ki ti bodo pomagale pri osamosvajanju in pridobivanju novega (praktičnega) znanja. Tokrat v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana organizirajo brezplačno delavnico šivanja.
Kako se šiva?
Na delavnici boste skozi kombinacijo teorije in prakse spoznavali osnove šivanja! V teoretičnem delu boste obravnavali različne vrste materialov, blaga, šivalnih tehnik ter pravilno nego izdelkov. Spoznali boste različne načine šivanja, od ročnih šivov do pritrjevanja našitkov in gumbov.
Zašij svojo majico
V praktičnem delu bomo nato skupaj preizkusili različne ročne šive in tehnike ter se učili, kako zamenjati gumbe ali zašiti manjše poškodbe na oblačilih.
Delavnica bo potekela v četrtek 7.11. 2024 od 18.00 do 20.00 v prostorih 404 na Mencingerjevi ulici 7 v Ljubljani.
Prijavite se na tej povezavi.
PUM-O Plus: pomoč pri vrnitvi v šolo ali zaposlitvi
Potrebujete ‘push’ pri vrnitvi v izobraževalni sistem? Preverite program PUM-O Plus, ki vam lahko ponudi podporo.
PUM-O Plus je program namenjen mladim med 15. in 29. letom, ki se na poti pridobivanja formalne izobrazbe srečujejo s preprekami, ali pa so šolanje predčasno zaključili.
“Pohiti v najbližji PUM-O Plus in se zasidraj. Tam se vedno dogaja. Odkrij kaj zanimivega, nauči se kaj novega. To je tvoja vstopnica, da se vrneš v šolo ali poiščeš zaposlitev.”
Program ponuja številne priložnosti:
- da se družiš in sodeluješ z vrstniki,
- da ustvarjalno preživljaš svoj čas,
- da se odločiš o svoji prihodnosti in poklicu,
- da se pripraviš na ponovno vključitev v izobraževanje ali zaposlitev.
Kaj ti prinaša PUM-O Plus?
- V PUM-O Plus se vključiš s ciljem, da se na koncu vrneš v šolo ali poiščeš zaposlitev.
- PUM-O Plus ti omogoča tudi vključitev v druge programe, ki ti pomagajo do zaposlitve.
- Ob zaključku PUM-A Plus dobiš potrdilo, kaj si počel in dosegel v programu, kaj znaš in česa vse si se naučil.
Več informacij najdeš na tej povezavi.